Renklerin Anlamı: Renk Teorisi

Kategori: Free Zone
Tarih: 19 Nis, 2021

Tasarım renk açısından farklı anlamlar içeren birçok anlatımı da birlikte getirir. Bu nedenle bu ayın yaratıcı fikirler serisi sayısında renklerin anlamı üzerinden renk teorisini işledik. İster bir tasarımcı isterseniz bir işletme olun fark etmez. Ulaşmaya çalıştığınız kitleye hangi renklerle hitap etmeniz gerektiği ile ilgili tüm fikirler bu rehberde!

Bugünün dünyasını artık dijital mecralar belirliyor. Doğal olarak kitlenize hitap ettiğiniz her dijital alan sizden ve markanızdan bir parça içermek zorunda. Özellikle ne anlatmanız gerektiği ile ilgili karmaşa yaşıyor ve tasarım konusunda etkili bir görsel sıkıntısı çekiyorsanız bu rehber size yardımcı olacak!

Renkler her yerdedir, gölgeler, yansımalar ve renk geçişleriyle dolu bir hayat yaşıyoruz. Hem de her gün! Günlük hayatınıza daha yakından bakarsanız, her gün çevrelediğiniz renklerin ve gölgelerin sayısı sizi şaşırtacaktır. Bazı canlı renkler bize anında hitap ederken, insan duygularını önemli ölçüde etkileyen benzersiz renk karışımları ve tonları vardır.

Renkleri anlamak için renk teorisini bilmek çok önemlidir. Tasarımcılar için renk teorisi, renkleri nasıl göreceğini ve daha spesifik olarak onları nasıl uygulayacağını tanımlayan yol gösterici bir ilkedir. Hangi alanda görsellere ihtiyaç duyarsanız duyun renk her zaman çok önemlidir. Tamamlayıcı renkler, üçlü renkler ve bölünmüş tamamlayıcı renkler gibi kavramlar, renkleri etkili bir şekilde kullanmak için gerekli olan renk teorisinin elemanlarıdır.

Bu tür renk konseptleri, kapsamlı bir renk teorisi bilgisi ile daha iyi anlaşılabilir. Çoğu zaman, tasarımcılar renk teorisini ve renk tekerleğini, anlamı iletmek ve duyguyu yakalamak için doğru renk karışımlarını uygulama hakkında önemli bilgiler almak için kullanır (Özellikle markalar). Profesyonel bir tasarımcı veya bir işletme sahibi, renk teorisini ne kadar çok bilirse, alacağı sonuçlar o kadar iyi olur.

Zeze Atölye yaratıcı ekibi tarafından hazırlanan “Renklerin Anlamı: Renk Teorisi” rehberi, hangi renklerle hangi duyguları uyandırabilirsiniz? Sorusunu cevaplandırıyor. Eğer merak içindeyseniz aşağıya e-posta adresinizi girerek bu ücretsiz rehbere sahip olabilirsiniz. Eğer nitelikli bir tasarım ve dijital dünyaya üst seviye bir giriş arıyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilir ve projeniz hakkında detayları konuşabiliriz.

SEO Uyumlu İçerik Oluşturmanın 9 Adımı

SEO Uyumlu İçerik Oluşturmanın 9 Adımı

SEO Uyumlu İçerik ya da SEO Dostu İçerik Oluşturmanın 9 Adımı SEO uyumlu bir içerik oluşturmak profesyonel bir iştir. SEO uyumlu içerik oluşturmak için hangi adımları atacağınızı bildiğinizde ve herhangi bir içerik parçası oluşturmadan önce SEO aşamasına hakim...

Web Tasarım Rehberi: Web Tasarım Neden Önemlidir?

Web Tasarım Rehberi: Web Tasarım Neden Önemlidir?

İnsanlara, gezindikleri web sitesi içerisinde bulunan bilgileri tüketmeleri için yalnızca 15 dakika verilirse, insanların yüzde 66'sı sade ve basit bir şey yerine güzel tasarlanmış bir web sitesi görmeyi tercih ederler. Web tasarım, dijital marka varlığınızın önemli...