Teklif Formu

Bu alandan, atölyelerimizde verdiğimiz hizmetler hakkında bilgi talebinde bulunabilir ve teklif isteyebilirsiniz. 5 - 20 dk. arasında dönüş sağlıyoruz.

Sosyal Medya Görsel Boyutları 2021: Kısayol Rehberi

Kategori: Sosyal Medya
Yazan: Cem Çetin
22 Ağu 2021

Sosyal Medya Görsel Boyutları 2021: Kısayol Rehberi

Kategori: Sosyal Medya
Yazan: Cem Çetin
22 Ağu 2021

İnternet bugün günlük hayatımıza kök salmış durumda ve sosyal medya bu deneyimin büyük bir parçası haline geldi. Ama sosyal medya sadece arkadaşlarınızla iletişim halinde olmanın çok ötesindedir. Bu da bu mecraları, bir birey veya marka olarak sizin kimliğinizi gösteren popüler bir mekan haline getiriyor. Sosyal Medya Görsel Boyutları 2021 bir kısayol rehberi ve böylece bu popüler mecraların en güncel görsel boyutlarına bu sayfadan hızlıca erişebileceğiniz anlamına geliyor!

Sosyal medyayı yaşıyor ve nefes alıyorsanız, tam da doğru yere geldiniz! Bugün, sosyal medya sadece görselleri değil, aynı zamanda gönderileri, hikayeleri ve çok daha fazlasını içeren koca bir dünya! Sosyal medya görsel boyutları da sık sık değişme eğilimindedir.

Hazırsanız sosyal medya görsel boyutları 2021 rehberimize, sosyal medya görsellerinizden en iyi şekilde yararlanmanız için başlayalım.

Aradığınız sosyal medya mecrasına butonlar aracılığıyla hızlıca gidin

Sosyal medya görsel boyutlarını doğru almak neden önemlidir?

Sosyal medyadaki görsellerin boyutlarının çok önemli olmasının birkaç nedeni var.

Bu nedenlerden bazıları:

 • Pikselleşmeyi ve garip görüntü esnemesini önlemek için (Profesyonel görünmek için bu şart!)
 • Tüm görsellerinizi optimize etmek ve daha ilgi çekici hale getirmek için.
 • Hedef kitlenizin görsele ve iletmeye çalıştığınız mesaja tam erişimi olduğundan emin olmak için.

Artık görüntü boyutlarının neden önemli olduğunu bildiğimize göre, kısayol rehberine geçelim. İşte bu sosyal medya görsel boyutları 2021 kısayol rehberinde sizi nelerin beklediğine dair hızlı bir genel bakış:

sosyal medya görsel boyutları kopya

Instagram

Sosyal medya görsel boyutları açısından kare görüntü formatını destekleyen ilk sosyal medya platformu Instagram’dır! Instagram’ın hem manzara hem de portre görselleri desteklediğini biliyor muydunuz? Esneklik ile birlikte gelse de, görüntü boyutlarını anlamak yine de zor olabilir.

Merak etmeyin! Şimdi tek yapmanız gereken yönergelerimizi takip etmek.

İster marka olun ister birey olun, Instagram profil fotoğrafınız ilk izlenimi yaratmada hayati önem taşır. İyi aydınlatmaya ve kontrasta sahip her daim yeşil bir resim, akılda tutulması gereken ipuçları barındırır. Ancak, bu dairesel çerçeveden en iyi şekilde yararlanmak için doğru boyut ve en boy oranı çok önemlidir. İşte profil fotoğrafı boyutu için bir kılavuz:

instagram profil fotoğrafı boyutu

Akışınız (feed), izleyicileri hesabınıza çeken ve geri gelmelerini sağlayan yerdir ve kesinlikle bunu berbat etmek istemezsiniz! Instagram, 4:5 ile 1,91:1 arasındaki en boy oranlarıyla yatay, dikey ve kare biçimlerini destekler. Fotoğraf boyutlarının akışınız (feed) için kılavuzu:

instagram akış görsel boyutları

Ayrıntılar, bir hesabı diğerlerinden ayıran şeydir. Küçük resimleri (thumbnail) optimize etmek, ayrıntılarınızı doğru yapıyorsunuz demektir. En iyi küçük resim boyutu (thumbnail) için bu kılavuza göz atın:

instagram küçük resim boyutu

Takipçileriniz sizinle bağlantı kurduğunda doğru notaya bastığınızı biliyorsunuz. Hiçbir şey hikayeleriniz aracılığıyla günlük anları paylaşmaktan daha iyi olamaz. Boyutlarını optimize ederek Instagram Hikayelerinizden en iyi şekilde yararlanın:

instagram hikayeler görüntü boyutu

Kaydırılabilir tek bir Carousel ile 10 adede kadar fotoğraf veya video ekleyebilir ve bir etkinliğin tüm deneyimini paylaşabilirsiniz. Ancak Carousel için resim boyutlarına yönelik bu kılavuzla boyutları doğru aldığınızdan emin olun:

instagram carousel boyutu

Her zaman uzun biçimli videolar paylaşarak, takipçilerinizle ve dünyayla daha iyi bağlantı kurmak istediniz mi? O halde bu konuda IGTV ihtiyacınız olan şey! Artık hikayenin tamamını paylaşabilirsiniz, ancak tüm boyutları tam olarak anladığınızdan emin olmalısınız. IGTV için boyutlar:

instagram igtv görsel boyutu

İpuçları

 • Görsellerinizin Instagram’da en iyi şekilde görünmesini istiyorsanız, 1080 piksel genişliğinde bir görsel yüklemeyi hedefleyin.
 • 1080 pikselden büyük bir Instagram görseli paylaştığınızda, Instagram onu ​​1080 piksele indirir.
 • 320 pikselden daha düşük çözünürlüğe sahip bir fotoğraf paylaşırsanız, Instagram onu ​​320 piksele kadar boyutlandırır.
 • Yüklediğiniz Instagram görseliniz farklı bir orandaysa platform, görselinizi desteklenen bir orana uyacak şekilde otomatik olarak kırpacaktır.
 • Instagram akışınızı geleceğe hazır hale getirmek ve pikselleşmeyi önlemek için mümkün olduğunca büyük görseller yükleyin.

Twitter

Görsel içeren tweet’lerin, görsel içermeyen tweet’lerden daha fazla tıklama, beğeni ve retweet aldığı bilinen bir gerçektir. Görsel içerikli tweetlerin etkileşim alma olasılığı üç kat daha fazladır. Twitter pazarlaması söz konusu olduğunda doğru görselleri seçmek ve en iyi tweetleri oluşturmak oldukça önemlidir.

Profiliniz öne çıkıyor ve takip edilmeye değer bir profil misiniz? Twitter Profil fotoğrafınızı şu şekilde optimize edebilirsiniz:

twitter profil fotoğrafı boyutu

Önerileri takip ederken bile başlık resminizin bir kısmı kırpıldığından, Twitter Başlık Resmini doğru yapmak biraz zor görünebilir. Hazırladığımız bu rehberin yardımcı olduğu yer tam da burasıdır!

twitter başlık görseli

Etkileşim yaratma söz konusu olduğunda görüntülerin tweetler için ne kadar önemli olduğunu ele aldık. Şimdi bu Akış İçi Görseller nasıl doğru bir şekilde alacağınızı görelim! GIF, JPG veya PNG formatında ve 5 MB’ın altında olursa iyi olur!)

twitter akış görseli boyutu

İpuçları

 • Başlık resimleri 3:1 en boy oranında kırpılır.
 • Kullandığınız monitöre ve tarayıcıya bağlı olarak, başlık resimleri farklı şekilde görüntülenir.

Facebook

Facebook mecrasının zirvesinde olmak biraz çaba gerektirir! Facebook’un tasarım ve görsel boyutlarını sık sık güncellediğini biliyor muydunuz? Markanızın içeriğini geleceğe hazırlamak için en iyi strateji, mümkün olan en yüksek kalitede görseli yüklemektir. Facebook’taki Profil Fotoğrafınız, bu dijital dünyada sosyal kimliğinizle eş anlamlıdır. Eğer bir markaysanız, kartvizitiniz kadar iyidir ve kullanıcıların kendilerini ilişkilendirdiği bir marka kimliği yaratır. Bunu nasıl doğru yapacağınızı aşağıda açıkladık. Aşağıdaki minimum boyut ölçütlerini karşılayın ve dosya boyutunu 100 KB’den küçük tutun.

twitter akış görseli boyutu

İlgi çekici gönderiler oluşturmak ve çekici bir zaman tüneline sahip olmak, Facebook profiliniz için harikalar yaratabilir. Gönderi ve zaman tüneli fotoğraflarınızın birinci sınıf görünmesini sağlamak için bu boyut tüyosunu izleyin.

facebook gönderi görsel boyutları

İster kişisel bir profil ister bir marka sayfası olsun, hikayenizi veya mesajınızı ileten etkileyici bir kapak resmi ile izleyicinin dikkatini en baştan çekebilirsiniz. Yüksek kaliteli bir kapak resmi iyi bir etki alır, ancak gereksiz kırpmayı önlemek için boyutu doğru aldığınızdan emin olmalısınız.

facebook kapak görseli boyutu

Facebook Hikayeleri ile arkadaşlarınızın ve takipçilerinizin hayatınıza bir göz atarak onlarla daha iyi bağlantı kurmanızı sağlayabilirsiniz. Mobil ekranın tamamını kapladığı için doğru boyutu almak ve bundan en iyi şekilde yararlanmak şart.

facebook stories görsel boyutu

İpuçları

 • Herhangi bir sıkıştırma veya bozulmayı önlemek için bir JPG veya PNG dosyası yükleyin.
 • En hızlı yükleme süreleri için önerilen piksel boyutlarını kullanın.
 • Profil fotoğrafları, logolu veya metinli kapak fotoğrafları, PNG dosyası olarak yüklendiğinde en iyi sonucu verir.
 • Kapak fotoğrafınızı yükledikten sonra yeniden konumlandırmak için sürüklemeyin.
 • Facebook görsellerinin dosyaları JPEG’ler için 45 MB’a veya PNG’ler için 60 MB’a kadar olabilir.

Linkedin

LinkedIn, ister bireysel ister marka olun, profesyonel olan her şey için başvurulan platformdur. Görseller giderek daha önemli bir parçası haline geldi. Yönergelere bağlı kalmanız ve profilinizi birden fazla cihazdan kontrol etmeniz şiddetle tavsiye edilir. İlk izlenim önemlidir ve LinkedIn bunun en çok uygulandığı platformlardan biridir. Linkedin işe alım görevlisinin dikkatini çekmek veya marka hikayenize uyan bir profil oluşturmak isteyip istemediğinizle ilgili bir süreçtir. Profil resmi, tonu belirleyen temel bir olgudur. Bunu nasıl optimize edebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

linkedin profil fotoğraf boyutu

Çalıştığınız şirketi ya da kuruluşu vurgulamak veya sadece size hitap eden bir şeyi sergilemek istiyorsanız, kapak görseli sizin oyun alanınızdır! Ancak boyutların ve konumlandırmanın eğlenceyi bozmadığından emin olmalısınız. İşte takip etmeniz gereken bir boyutlandırma ipucu.

linkedin kapak görsel boyutu

Aşağıda, Şirketiniz veya Markanız için etkileyici bir sayfa oluşturmanıza yardımcı olacak bazı boyut yönergeleri verilmiştir:

Şirket Logosu: 300 x 300 piksel

Sayfa Kapak Resmi: 1128 x 191 piksel

Hayat Sekmesi Ana Resim: 1128 x 376 piksel

Hayat Sekmesi Özel Modüller Resmi: 502 x 282 piksel

Hayat Sekmesi Şirket Fotoğrafları: 900 x 600 piksel

Kare Logo: En az 60 x 60 piksel

LinkedIn ayrıca bloglarınızı yayınlamak ve bağlantılarını paylaşmak için mükemmel bir platformdur. LinkedIn’deki bloglar için görsel boyutları hakkında akılda tutulması gereken bir ipucu daha;

Blog Gönderisi Bağlantı Resmi: 1200 x 627 piksel

Bağlantı paylaşmak için Özel Görüntü Boyutu: 1200 x 627 piksel

Sosyal medya platformları, ağ oluşturmaya kişisel bir dokunuş kazandırmak için oluşturulmuştur. Bu, arkadaşlarınız ve takipçilerinizle daha iyi sosyalleşmenize ve bağlantı kurmanıza yardımcı olur. LinkedIn Hikayeleri tam da bunun içindir.

İşte size yardımcı olacak bazı ipuçları;

En boy oranı: 9:16

Çözünürlük: 1080 x 1920 piksel

Dosya türleri: JPEG ve PNG

İpuçları

 • LinkedIn, 7680 x 4320 piksele kadar olan fotoğrafları barındırabilir.
 • 8 MB’a kadar dosyaları işleyebilir.
 • Kapak görselleri mobil ve masaüstünde farklı şekilde kırpılır. Bitirmeden önce profilinizi her iki platformda da görüntülediğinizden emin olun.

Pinterest

Pinterest, bir sosyal medya uygulamasının çekirdeğini oluşturan görsellerin mükemmel bir örneğidir. İşte tüm Pinterest severler için harika bir görsel boyut kılavuzu!

Pinterest profilinizde oluşturduğunuz ve paylaştığınız benzersiz görseller gibi profil fotoğrafınız da benzersiz olmalıdır. Bu yüzden en iyi şovunuzu yapmalı ve doğru boyutta olduğundan emin olmalısınız.

pinterest profil fotoğrafı boyutu

Başlıktaki bu kapak görselinden en iyi şekilde yararlanın ve onu ilgi alanlarınız ve marka hikayenizle uyumlu hale getirin. İşte boyutlandırma için hızlı bir ipucu.

pinterest kapak görsel boyutu

Adından da anlaşılacağı gibi, Pinterest tamamen Pinlerle ilgilidir. Çalışmanızı yaratın, tüm dünyayla paylaşın ve onlara ilham verin! Ama önce, doğru boyutta olduklarından emin olun.

pinterest pin görsel boyutu

Hikaye Pinleri oluşturmak, ilhamı paylaşmanın yeni yoludur ve bu görüntüleme alanından en iyi şekilde yararlanmak ise bu işin püf noktasıdır. İşte akılda tutulması gerekenler.

En boy oranı: 9:16

Önerilen boyut: 1080 x 1920 piksel

Maksimum dosya boyutu: 20MB

İpuçları

 • Profil fotoğrafınızın bir daire olarak görüneceğini unutmayın.
 • Akışta, Pinler sabit 236 piksel genişliğinde görünür.
 • Hem PNG hem de JPEG dosyaları desteklenir.
 • Tüm resimler aynı en boy oranına sahip olmalıdır.
 • Koleksiyonlar, mobil cihazlardaki akışta görünür.

YouTube

Video içeriği oluşturma, eğlencenin çok ötesine geçti. Günümüzde işletmelerin yaklaşık %86’sı tarafından kullanılan en önemli pazarlama araçlarından biridir. Youtube bu oyundaki en büyük platformdur. Video içerik oluşturucuları ve pazarlamacılar bundan en iyi şekilde yararlanmaktadır. Ancak burada, görsellerin iyi göründüğünden ve doğru göründüğünden emin olma ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Aboneleriniz ve dünya için yüksek kaliteli video içeriği oluşturmakla meşgulken, profilinizi ve onu nasıl sunduğunuzu göz ardı etmeyin. Sonuçta, herkesin sizi tanımlayacağı şey bu. Profil fotoğrafınızı öne çıkarın.

youtube profil fotoğraf boyutu

Daha önce söyledik, yine söyleyeceğiz. İlk izlenimi yaratan banner/kapak görselidir. Net ve tam olarak optimize ettiğinizden emin olun. 16:9 en boy oranı ve 6MB’ın altında olan banner görsel seçimi idealdir. Ama nasıl boyutlandırılacağını merak ediyor musun?

youtube banner görsel boyutu


Neredeyse tüm ekranlar, (web ve mobil) HD özellikli olduğundan, video içeriğinizi en iyi görüntüleme deneyimini sağlamak için gereksinimleri karşılayacak şekilde yüklediğinizden emin olmalısınız.

youtube video görsel boyutu

Küçük resim (thumbnail) göz ardı edilecek bir şey değildir. Bir videoyu tıklayıp izlemek için bir izleyici çeken, ayrıntıda gizli ve çok önemsiz gibi görünse de önemli bir detaydır. Pikselli ve düşük kaliteli olmasını istemezsiniz, değil mi?

youtube thumbnail görsel boyutu

İpuçları

 • En iyi sonuçları elde etmek için görselinizin odak merkezi olarak hizalandığından emin olun.
 • Dosyalar JPEG, GIF, BMP veya PNG olmalıdır. Animasyonlu GIF’ler çalışmaz.
 • Görüntüler 98 x 98 pikselde işlenmelidir.
 • YouTube, HD standartlarını karşılamak için videoların 1280 x 720 piksel olmasını gerektirir.

Sonuç

Umarız bu sosyal medya görsel boyutları 2021 kısayol rehberi, sosyal medya oyununuzu geliştirmenize yardımcı olacak bilgilerle dolu olarak her zaman uğrayacağınız bir durak noktası olur. Bu ipuçlarını deneyin ve kimsenin görmezden gelemeyeceği güçlü bir sosyal medya profili oluşturun! Çünkü sosyal medyada görünür olmanın anahtarı; tasarım, içerik ve görsel zenginliğin kaliteli bir biçimde yansımasıyla olur. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal medya yönetimine ihtiyacım var, bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Evet!

Bu konuda size yardımcı olabiliriz!

Zeze Atölye olarak farklı dijital tasarım hizmetleri veriyor, hali hazırda kurumsal markalarla aylık sosyal medya yönetimi için çalışıyoruz. Ancak burada unutulmaması gereken bir dipnotu hatırlatmak ve verdiğimiz sosyal medya yönetim hizmetini kısa olarak açıklamamız gerekiyor.

Zeze Atölye olarak Sosyal Medya Atölyemizde; yaratıcı görsel tasarım, metin içeriği desteği ve gönderi paylaşımı üzerine hizmet veriyoruz. Biz, tutarlı ve marka bilinirliğinize katkı sağlayacak dinamik tasarım modeli sayesinde hedef kitlenize ve takipçilerinize görünür olmanızı sağıyoruz.

Reklam ve kampanya yönetimi hizmetleri vermediğimizi belirtmek isteriz.

Daha fazla bilgi için hemen bize ulaşın!