Teklif Formu

Bu alandan, atölyelerimizde verdiğimiz hizmetler hakkında bilgi talebinde bulunabilir ve teklif isteyebilirsiniz. 5 - 20 dk. arasında dönüş sağlıyoruz.

Tasarımda Yazı Tipi Psikolojisi

Yazan: Cem Çetin
20 May 2021
yazı tipi psikolojisi

Tasarımda Yazı Tipi Psikolojisi

Yazan: Cem Çetin
20 May 2021

Yazı Tipi Psikolojisi Nedir?

Yazı tipi psikolojisi, farklı yazı tiplerinin ve tipografik stillerin, yazı tipi tasarımını beyindeki bilinçsiz duygularla ilişkilendiren, izleyicinin düşüncelerini, duygularını ve davranışlarını nasıl etkilediğinin incelenmesi ile ilgilidir. Ancak yazı tipi psikolojisinin ne olduğunu daha iyi anlamak için bir örnekle açıklayalım; bir banka veya finans kurumu düşünelim, yazı tipi seçiminiyle ciddiyet ve güvenilirliği iletmek istemeleri gayet doğaldır. Comic Sans yazı tipini kullanan bir banka görürseniz onlara güvenmeyeceğiniz açıktır. Bu yüzden müşterilerine duyguları geçirmek ve marka mesajını iletmek için daha ciddi bir yazı tipi seçmeleri gerekecektir.

Yazı Tipi Psikolojisi Neden Önemlidir?

Her yazı tipinin kendi anlamı vardır ve farklı duygularla ilişkilendirilir. Markanıza bilinirlik kazandırmak için bu mesajı ve görsel görünümü ile uyumlu bir tasarım oluşturmak dolayısıyla marka mesajınızı ve kişiliğinizi yazı tipi seçimiyle eşleştirmeniz gerekir. Doğru yazı tipi seçimi, herhangi bir şirket için oldukça önemlidir. Çünkü bu, gelecekteki müşterileriyle konuşacakları görsel bir yol ve sesleniş olacaktır. Doğru yazı tipini seçerek müşteri ve markanızla ilişkilendirilmesini istediğiniz duygu ve hisleri pekiştirir ve güçlü bir marka dolayısıyla bilinirlik kazanırsınız.

Sonuç Olarak

Bir şirket, marka ya da işletme için, iletmek istediği marka mesajı gerçekten önemlidir. Ancak markanız için en uygun yazı tipini ve potansiyel müşterinde uyandırmak istenilen duyguları doğru yazı tipini seçerek mesajınız için doğru tonu yaratabilir ve ulaşmak istenen hedef kitleye ulaşmanızı sağlayabilirsiniz.

Zeze Atölye olarak Yaratıcı Fikirler Serisinin 6. sayısı ile karşınızdayız. Bu sayıda; yazı tipinin tasarımda insan psikolojisini nasıl etkileyebileceğine dair önermelerde bulunduk. Ayrıca farklı türlerin ne gibi etkiler yaptığına, hangi sektörlerde kullanılırsa daha iyi olacağına ve yazı tipi seçimlerinin etkilerinin ne olacağına kadar birçok bilgiyi derledik. Daha fazla bilgiye ulaşmak için tek yapman gereken aşağıdaki formu doldurmak işte hepsi bu!